Shop all Skyfood Equipment Commercial Scales
SKU:
CK-P60PLUS
MPN:
CK-P60PLUS
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Skyfood ck-p60plus is a 60 lb capacity price-computing scale with a 6-digit LCD display and a 9" x 12" stainless steel platter.
  • Price-computing with 0.1 lb graduations
  • 100+ hour rechargeable battery or 120v AC
  • UL certified, 10 Watts, 1.5 amps, 60 Hz, 1-Ph
  • 60 Lbs. legal-for-trade capacity
  • Stainless steel 9" x 12" platter
  • 6-digit LCD pole display
Weight16 LBS
Graduation USA60 Lbs. x 0.1 Lbs
HousingPlastic
Platform MaterialStainless Steel
Platform Size9" x 12"
ManufacturerSkyfood
Amps1.5
Phase1-Ph
Hertz60
Item TypePrice Computing Scales
Filter TypePrice Computing Scales
Voltage120v
Dimensions9 15 22
Weight16 LBS
HousingPlastic
Platform Size9" x 12"
ManufacturerSkyfood
Amps1.5
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions9 15 22
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • UL Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Skyfood
Skyfood CLM-300 4.5 Lbs. Dough Capacity Table Top Single Pass Dough Roller and Sheeter - 110 Volts
Skyfood LAR-25LMBE 6.5 Gal. Floor Model Stainless Steel Skyfood Blender - 110 Volts
Skyfood FWD2S6P 18.88" W Stainless Steel Base Straight Glass Steam Line Food Warmer Display Case - 120 Volts
Skyfood MFP-SS 66 Lbs. Stainless Steel Countertop Electric Bread Grater - 110 Volts
Skyfood 30737 16" x 20" x 3 Mil Vacuum Pouches
Skyfood 312ECF 12" Dia. Stainless Steel & Aluminum Manual Heavy Duty Slicer - 110 Volts