Skyfood FWD2-43-8P 43.31" W Stainless Steel Base Curved Glass Food Warmer Display Case - 120 Volts
Shop all Skyfood Equipment Heated Food Display Cases
SKU:
FWD2-43-8P
MPN:
FWD2-43-8P
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Skyfood FWD2-43-8P stainless steel countertop food warmer is 43.31" wide with two shelves and eight pans under tempered curved glass.
  • LED interior lighting enhances appeal
  • Thermostat-controlled 762 Watts heating
  • 120 volts, cULus and UL-Sanitation certified
  • Counterspace 43.31" stainless steel base
  • Two adjustable shelves with eight pans
  • Curved tempered glass for visibility
Weight66 LBS
Height19.75 (H)
Width43.31 (W)
Depth17.75 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Intermediate Shelves2
Service TypeFull Service
Width (side - side)43" - 48"
ManufacturerSkyfood
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves2 Shelves
Voltage120v
Dimensions20 45 23
Weight66 LBS
Height19.75 (H)
Width43.31 (W)
Depth17.75 (D)
Exterior FinishStainless Steel
Intermediate Shelves2
Service TypeFull Service
Width (side - side)43" - 48"
ManufacturerSkyfood
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves2 Shelves
Voltage120v
Dimensions20 45 23
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Heated Display Cases and Deli Cases