Skyfood SB112344TPI 112" W 4 Teeth per Inch Hard Saw Blade
Shop all Skyfood Equipment Food Prep Parts & Accessories
SKU:
SB112344TPI
MPN:
SB112344TPI
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Skyfood SB112344TPI hard saw blade is 112" long and 0.75" wide with 4 teeth per inch, designed for heavy-duty meat and bone cutting in SI-282HDE-1 and SI-282HDE-2 saws. It meets CSA standards and reduces blade change frequency.
  • Compatible with Skyfood parts
  • 0.75" width for stable sawing
  • Designed for commercial foodservice use
  • 112" length for SI-282HDE models
  • 4 TPI for efficient cutting
  • Hard alloy for extended blade life
Width112 (W)
Depth0.75 (D)
Length112"
ManufacturerSkyfood
Width112 (W)
Depth0.75 (D)
Length112"
ManufacturerSkyfood
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Meat Processing Equipment
  • Meat and Bone Saw Blade and Accessories
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Meat Processing Equipment
Related products
picture
Quantum 3648GY 48" W x 36" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Univex 1405 8 Oz. Anodized Aluminum Body Manual PattyPress Burger Mold
Pro IconFree shipping
Yanco BA-308 8" W Melamine Rectangular Bamboo Style Plate
Yanco ME-112 12" L x 12" W Speckled Red Melamine Square Mexico Plate