Skyfood SB116584TPI 116" W 4 Teeth per Inch Hard Saw Blade
Shop all Skyfood Equipment Food Prep Parts & Accessories
SKU:
SB116584TPI
MPN:
SB116584TPI
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Skyfood sb116584tpi 116" hard saw blade has 4 teeth per inch and a 5/8" width for consistent cutting in meat and bone saws. Ideal for commercial kitchens, it offers durable cutting with CSA-compatible construction and easy installation.
  • Direct fit SB116584TPI replacement part
  • 5/8" blade width for rigid, stable operation
  • Compatible with commercial meat bone saws
  • 116" length for extended cutting reach
  • 4 teeth per inch for coarse, fast cuts
  • Hard-tooth steel for consistent bone cutting
Width116 (W)
Depth0.63 (D)
Length116"
ManufacturerSkyfood
Width116 (W)
Depth0.63 (D)
Length116"
ManufacturerSkyfood
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Skyfood
Skyfood CLM-300 4.5 Lbs. Dough Capacity Table Top Single Pass Dough Roller and Sheeter - 110 Volts
Skyfood LAR-25LMBE 6.5 Gal. Floor Model Stainless Steel Skyfood Blender - 110 Volts
Skyfood FWD2S6P 18.88" W Stainless Steel Base Straight Glass Steam Line Food Warmer Display Case - 120 Volts
Skyfood MFP-SS 66 Lbs. Stainless Steel Countertop Electric Bread Grater - 110 Volts
Skyfood 30737 16" x 20" x 3 Mil Vacuum Pouches
Skyfood 312ECF 12" Dia. Stainless Steel & Aluminum Manual Heavy Duty Slicer - 110 Volts