Skyfood SB120343TPI 120" W 3 Teeth per Inch Hard Saw Blade
Shop all Skyfood Equipment Food Prep Parts & Accessories
SKU:
SB120343TPI
MPN:
SB120343TPI
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Skyfood SB120343TPI hard saw blade measures 120" long and 0.75" wide with 3 teeth per inch for consistent bone and meat cutting. Operators will appreciate durable construction and precise tooth spacing for efficient processing.
  • Compatible with Skyfood SB120343TPI parts
  • Hard steel construction resists wear
  • Meat and bone cutting for heavy workloads
  • 120" length for large commercial saws
  • 0.75" blade depth for durable slicing
  • 3 teeth per inch for controlled cuts
Width120 (W)
Depth0.75 (D)
Length120"
ManufacturerSkyfood
Width120 (W)
Depth0.75 (D)
Length120"
ManufacturerSkyfood
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Skyfood
Skyfood CLM-300 4.5 Lbs. Dough Capacity Table Top Single Pass Dough Roller and Sheeter - 110 Volts
Skyfood LAR-25LMBE 6.5 Gal. Floor Model Stainless Steel Skyfood Blender - 110 Volts
Skyfood FWD2S6P 18.88" W Stainless Steel Base Straight Glass Steam Line Food Warmer Display Case - 120 Volts
Skyfood MFP-SS 66 Lbs. Stainless Steel Countertop Electric Bread Grater - 110 Volts
Skyfood 30737 16" x 20" x 3 Mil Vacuum Pouches
Skyfood 312ECF 12" Dia. Stainless Steel & Aluminum Manual Heavy Duty Slicer - 110 Volts