Skyfood SB120584TPI 120" W 4 Teeth per Inch Hard Saw Blade
Shop all Skyfood Equipment Food Prep Parts & Accessories
SKU:
SB120584TPI
MPN:
SB120584TPI
Pro Icon
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Skyfood SB120584TPI 120" hard saw blade has a 5/8" width and 4 teeth per inch for consistent cutting. It fits commercial meat and bone saws, offers durable tooth geometry for repeated use, and meets CSA standards for foodservice.
  • Compatible with Skyfood SB120584TPI fittings
  • 0.63" width for stable alignment
  • Meat Bone Saw part for electric models
  • 120" length for industrial meat saws
  • 4 teeth per inch for coarse cutting
  • Hard blade construction for durability
Width120 (W)
Depth0.63 (D)
Length120"
ManufacturerSkyfood
Width120 (W)
Depth0.63 (D)
Length120"
ManufacturerSkyfood
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Meat Processing Equipment
  • Meat and Bone Saw Blade and Accessories
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Meat Processing Equipment
picture
Sapphire Manufacturing SMTO-2484S 84" W x 24" D 18 Gauge Stainless Steel Base Work Table
Pro IconFree shipping
True TDR32-RI Refrigerated Draft Bar Cooler
More from Skyfood
Skyfood CLM-300 4.5 Lbs. Dough Capacity Table Top Single Pass Dough Roller and Sheeter - 110 Volts
Skyfood LAR-25LMBE 6.5 Gal. Floor Model Stainless Steel Skyfood Blender - 110 Volts
Skyfood FWD2S6P 18.88" W Stainless Steel Base Straight Glass Steam Line Food Warmer Display Case - 120 Volts
Skyfood MFP-SS 66 Lbs. Stainless Steel Countertop Electric Bread Grater - 110 Volts
Skyfood 30737 16" x 20" x 3 Mil Vacuum Pouches
Skyfood 312ECF 12" Dia. Stainless Steel & Aluminum Manual Heavy Duty Slicer - 110 Volts