Skyfood SB124344TPI 124" W 4 Teeth per Inch Hard Saw Blade
Shop all Skyfood Equipment Food Prep Parts & Accessories
SKU:
SB124344TPI
MPN:
SB124344TPI
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 8 hours for same day shipping
Commercial design services
Engineers designed the Skyfood SB124344TPI hard saw blade for continuous meat and bone processing, measuring 124" long and 0.75" wide with 4 teeth per inch.
  • Hard steel construction for extended life
  • Compatible with SKGE and SI-315HDE series
  • Fits professional meat processing equipment
  • 124" length for heavy-duty cutting
  • 4 TPI delivering consistent bone cuts
  • 0.75" width for stabilized blade tracking
Width120 (W)
Depth0.75 (D)
Length124"
ManufacturerSkyfood
Width120 (W)
Depth0.75 (D)
Length124"
ManufacturerSkyfood
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Skyfood
Skyfood CLM-300 4.5 Lbs. Dough Capacity Table Top Single Pass Dough Roller and Sheeter - 110 Volts
Skyfood LAR-25LMBE 6.5 Gal. Floor Model Stainless Steel Skyfood Blender - 110 Volts
Skyfood FWD2S6P 18.88" W Stainless Steel Base Straight Glass Steam Line Food Warmer Display Case - 120 Volts
Skyfood MFP-SS 66 Lbs. Stainless Steel Countertop Electric Bread Grater - 110 Volts
Skyfood 30737 16" x 20" x 3 Mil Vacuum Pouches
Skyfood 312ECF 12" Dia. Stainless Steel & Aluminum Manual Heavy Duty Slicer - 110 Volts