Star STAND/HC-24 Stainless Steel with Casters Ultra-Max 24" Stand Rated for 300 Lbs.
Shop all Star Work Tables and Stations
SKU:
STAND/HC-24
MPN:
STAND/HC-24
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Commercial design services
  • NSF certified for foodservice
  • Open base with undershelf maximizes storage
  • 24" x 30" footprint fits countertops
  • Durable stainless steel top for hygienic prep
  • Rated for 300 pounds support
  • Casters enable quick repositioning
Weight51 LBS
Height24 (H)
Width24 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)25" - 30" Deep
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionStainless Steel Top
ManufacturerStar
Weight51 LBS
Height24 (H)
Width24 (W)
Depth30 (D)
Filter TypeEquipment Stands
ManufacturerStar
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Star
Star HP-WR
Star 75SG-G Pass Through Tempered Glass Canopy Grill-Max Hot Dog Roller With Grill Sneeze Guard For 36" X 28" Grills
Star PGT14 14-1/2" Sandwich Grill - 120 Volts
Star HCTFEED Ultra-Max® Feed/Load Tray,
Star PST14 16.5" W Stainless Steel Exterior Pro-Max 2.0 Sandwich Grill - 120 Volts
Star SWBD Electric Waffle Baker - 120 Volts
Star 214HX 14.31" Belt Miniveyor Electric Countertop Conveyor Oven
Star 30SCE Grill-Max® 30 Hot Dog Grill Duratec® Non-Stick Roller Type with Stadium Seating and Thermostatic Controls - 120V
Star SS50BB Removable Stainless Steel Bun Pans Grill-Max Hot Dog Bun Box With 64 Buns Capacity
Star 648TF 48" Gas Countertop Heavy Duty Griddle - 113,200 BTU
Star LR-SM8 Replacement Lava Rock
Star 548TGF Star-Max® 48" Electric Countertop Griddle with Thermostatic Controls and 1" Steel Plate - 208/240V
Star 636TF 36" Gas Countertop Heavy Duty Griddle - 84,900 BTU
Star X30S Grill-Max™ Hot Dog Grill
Star 50SCE Grill-Max® 50 Hot Dog Grill Duratec® Non-Stick Roller Type with Stadium Seating and Thermostatic Controls - 120V
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Equipment Stand and Mixer Table
  • Restaurant Equipment