Star STAND/HC-60 Stainless Steel with Casters Ultra-Max 60" Stand Rated for 600 Lbs.
Shop all Star Work Tables and Stations
SKU:
STAND/HC-60
MPN:
STAND/HC-60
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Commercial design services
Built for demanding kitchens, the Star STAND/HC-60 stainless steel stand with casters supports 600 pounds and features a 60" x 30" stainless top for heavy equipment.
  • Casters for easy repositioning
  • Durable stainless steel resists corrosion
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 60" stainless steel top for heavy-duty prep
  • Rated 600 pounds capacity for support
  • Open base with undershelf for storage
Weight105 LBS
Height24 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)25" - 30" Deep
Filter TypeEquipment Stands
Top ConstructionStainless Steel Top
ManufacturerStar
Weight105 LBS
Height24 (H)
Width60 (W)
Depth30 (D)
Filter TypeEquipment Stands
ManufacturerStar
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Equipment Stand and Mixer Table
  • Restaurant Equipment