Summit ALFD24WBV 24" W Double Section Glass Door Wine or Beverage Center - 115 Volts
Shop all Summit Bar Refrigeration
SKU:
ALFD24WBV
MPN:
ALFD24WBV
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 1 Business Day
Commercial design services
Summit ALFD24WBV beverage center fits a 23.38" width and stores up to 21 bottles in a double-section glass door design.
  • Uses R-600a refrigerant for lower impact
  • Bottom-mounted compressor reduces noise
  • Operates on 115 volts, 1 amp, 60 Hz, 1-Ph
  • Compact 23.38" width fits tight spaces
  • Stores up to 21 bottles, organized
  • Dual-section glass doors for display
Weight143 LBS
Height32 (H)
Width23.38 (W)
Depth22.75 (D)
Filter TypeWine Refrigerators
Refrigerant TypeR-600a
RefrigerationBottom Mounted
ManufacturerSummit
Amps1
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions31 31 40
Weight143 LBS
Height32 (H)
Width23.38 (W)
Depth22.75 (D)
Filter TypeWine Refrigerators
Refrigerant TypeR-600a
RefrigerationBottom Mounted
ManufacturerSummit
Amps1
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions31 31 40
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • cETLus Certified certification
Related products
Advance Tabco SW-132 132" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack
Pro IconFree shipping
Advance Tabco EB-SS-369 108" W x 36" D 304 Stainless Steel 14 Gauge Open Front Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco RA-25SV 5" Dia. Swivel Special Value Bolted Stem Caster
Advance Tabco 7-PS-104 20 Oz. Stainless Steel Wall Mount Electronic Touchless Soap Dispenser
Advance Tabco VCTC-248 96" W x 25" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Satin Countertop
Hatco TQ3500H208S615 14.7" W Horizontal Countertop Toast-Qwik Conveyor Toaster - 208 Volts
Yanco NS-703G 10.25" Dia. Green Melamine Round Deep Nessico 3 Compartments Plate
Yanco MD-612 12" L x 12" W White Melamine Round in Triangular Milando Plate