Summit C39ELGLASSBK 39" W x 24.63" D x 40" H Stainless Steel and Black Finish All-in-One Combo Kitchen - 115 Volts
Shop all Summit Restaurant and Kitchen Equipment
SKU:
C39ELGLASSBK
MPN:
C39ELGLASSBK
video thumbnail
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 1 Business Day
Commercial design services
Summit C39ELGLASSBK kitchenette offers a stainless steel workspace, black finish, and 3.2 cu. ft. refrigeration. It meets ETL sanitation, CETL safety, uses R-600a refrigerant, and delivers 1500W with 13.1 amps.
  • R-600a refrigerant for energy efficiency
  • 115 volts, 13.1 amps for standard use
  • ETL certified for safety compliance
  • 39" width fits small kitchens
  • Durable stainless steel, black finish
Weight136 LBS
Height40 (H)
Width39 (W)
Depth23.63 (D)
Filter TypeKitchenettes
Refrigerant TypeR-600a
ManufacturerSummit
Amps13.1
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions27.5 42 44
Weight136 LBS
Height40 (H)
Width39 (W)
Depth23.63 (D)
Filter TypeKitchenettes
Refrigerant TypeR-600a
ManufacturerSummit
Amps13.1
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions27.5 42 44
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Summit
  • Summit Restaurant and Kitchen Equipment
  • Summit