Summit C60ELGLASS 59.18" W x 24" D x 40" H White Exterior All-in-One Combo Kitchen - 115 Volts
Shop all Summit Restaurant and Kitchen Equipment
SKU:
C60ELGLASS
MPN:
C60ELGLASS
picture
picture
video thumbnail
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 1 - 2 Business Days
Warranty
Commercial design services
Optimize compact foodservice spaces with the summit C60ELGLASS combo kitchen, featuring a 5.1 cu. ft. refrigeration compartment in a 59.18" W x 24" D x 40" H footprint.
  • ETL and sanitation listings ensure compliance
  • 115v, 60 Hz operation for standard circuits
  • Durable and easy-to-maintain
  • Commercial-grade refrigeration with R-134a efficiency
  • Compact 59.18" W x 24" D footprint saves space
Weight285 LBS
Height40 (H)
Width59.18 (W)
Depth24 (D)
Filter TypeKitchenettes
Refrigerant TypeR-134a
ManufacturerSummit
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions92 31 48
Weight285 LBS
Height40 (H)
Width59.18 (W)
Depth24 (D)
Filter TypeKitchenettes
Refrigerant TypeR-134a
ManufacturerSummit
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions92 31 48
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Summit
  • Summit Restaurant and Kitchen Equipment
  • Summit