Shop all Summit Bar Refrigeration
SKU:
SBC15NKCSS
MPN:
SBC15NKCSS
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 3 - 5 Business Days
Commercial design services
Summit SBC15NKCSS stainless steel draft beer cooler has a 2.9 cu. ft. capacity for a single 1/6 barrel keg. It features R-600a refrigeration, meets ETL listings, weighs 80 pounds, and fits a compact 15" width and 34.25" height.
  • ETL sanitation and certification
  • Uses R-600a refrigerant
  • Compact 15" width fits tight spaces
  • Runs on 115 volts, 1.25 amps
  • Single 1/6 barrel keg configuration
Weight109 LBS
Height34.25 (H)
Width15 (W)
Depth22.5 (D)
Barrel Style1/6
Exterior FinishAll Stainless Steel
Filter TypeKegerators / Beer Dispensers
Keg Capacity1
Refrigerant TypeR-600a
Top StyleFlat
ManufacturerSummit
Amps1.25
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
RefrigerationSelf-Contained
Style1/6 Barrel
Dimensions31 24 43
Weight109 LBS
Height34.25 (H)
Width15 (W)
Depth22.5 (D)
Barrel Style1/6
Keg Capacity1
Refrigerant TypeR-600a
Top StyleFlat
ManufacturerSummit
Amps1.25
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
RefrigerationSelf-Contained
Style1/6 Barrel
Dimensions31 24 43
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
Certifications
  • ETL Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Summit
  • Summit Bar Refrigeration
  • Summit
  • Summit Bar Refrigeration
Related products
Quantum WR86-2472GY 72" W x 24" D x 86" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Carter-Hoffmann O8631V 24.13" W Aluminum Adjustable Pan Rack
Pro IconFree shipping
Advance Tabco GLG-368 96" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco VSS-2412 144" W x 24" D Stainless Steel Base 14 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Hatco HCSSBFR-36-S Stone Bottom Mounted Simulated Stone Hot or Cold Shelf - 120 Volts
Yanco NS-315Y 5.25" Dia. Yellow Melamine Round Nessico Nappie
John Boos ALMBR-5W-X 60" W x 20" D Aluminum Wall Mount Meat Boat Rack
Univex 1030102 Four Wing Beater For 20 Qt. Bowl
Royal Range RSB-36 36" W Stainless Steel 2 Adjustable Infrared Type Burners Countertop Liquid Propane Salamander Broiler - 35,000 BTU