T&S Brass S-0133-A12-BY 12.62" W 1.15 GPM Splash or Wall Mount with 8" Adjustable Centers EverSteel Pre-Rinse Unit
Shop all T&S Brass Pre-Rinse Faucet
SKU:
S-0133-A12-BY
MPN:
S-0133-A12-BY
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Transform your kitchen efficiency with the T&S Brass S-0133-A12-BY pre-rinse unit, designed for wall mounting with 8" adjustable centers. This durable unit has a 1.15 GPM flow rate and a 12" spout length.
  • NSF certified for safety
  • Adjustable centers for installation
  • Ideal for high-volume food service
  • Efficient 1.15 GPM flow
  • Wall-mounted to save space
  • Durable EverSteel for longevity
Weight13.9 LBS
Height37.56 (H)
Width12.62 (W)
Depth14.12 (D)
Faucet Centers8"
ManufacturerT&S Brass
Mounting StyleWall Mounted
Spout length12"
Dimensions12 27.5 3.88
Weight13.9 LBS
Height37.56 (H)
Width12.62 (W)
Depth14.12 (D)
Faucet Centers8"
ManufacturerT&S Brass
Mounting StyleWall Mounted
Spout length12"
Dimensions12 27.5 3.88
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Faucet and Plumbing
  • Pre-Rinse Faucet
  • Pre-Rinse Faucet
Related products
picture
Advance Tabco SLD-30 30" W x 18" D Open Base 4" Splash Underbar Basics Bar Type Drainboard
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco KLG-308 96" W x 30" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco PRSCO-24-48 48" W x 30" D Open Cabinet Base 7" Splash Prestige Underbar Drainboard Cabinet
Fri-Jado HGR 13.75" W x 14.13" H Heated Grease Reservoir
Vollrath 39936 46" W x 24" D x 35" H with NSF2 Certified Cafeteria Breath Guard Enclosed Base 2-Series Affordable Portable Hot Food Station - 120V 525 Watts