Shop all TableCraft Products Restaurant Signs / Supplies
SKU:
MSSKLT85
MPN:
MSSKLT85
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
TableCraft Products mssklt85 square melamine skillet measures 8.5" x 8.5" x 1.38". It has a cast iron coating and integrated handles. Chefs will appreciate its dishwasher-safe design, 1.133 pounds weight, and USA manufacture for durability.
  • Dishwasher safe for quick cleanup
  • Integrated handles for secure transport
  • Manufactured in USA, meets CSA standards
  • Durable melamine for long life
  • Compact 8.5 x 8.5 inch fits tight spaces
  • Cast iron coating for authentic performance
Weight0.79 LBS
Height1.37 (H)
Width8.5 (W)
Depth10.87 (D)
CoatingCast Iron
Dishwasher SafeYes
ShapeSquare
ManufacturerTableCraft Products
MaterialMelamine
Weight0.79 LBS
Height1.37 (H)
Width8.5 (W)
Depth10.87 (D)
CoatingCast Iron
Dishwasher SafeYes
ShapeSquare
MaterialMelamine
Downloads
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • Made in USA certification
  • TableCraft Products
  • TableCraft Products Restaurant Signs / Supplies
  • TableCraft Products
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from TableCraft Products
TableCraft Products 39100 Tongs, 7" Black Stainless Steel & Silicone Tongs
TableCraft Products 226 6-1/2" W x 3-1/2" D x 5-1/2" H Acrylic Stir Stick Dispenser
TableCraft Products 638 38 Oz. Round Bottom Aluminum Ice Scoop
TableCraft Products 214 5.5 Qt. Mahogany Woven Wood Salad Bowl
TableCraft Products 596 2" Heavy Nickel Plated Number Clip
TableCraft Products 20001 16" W x 3 1/2" D x 2 5/8" H Stainless Steel Better Burger Slider Flight Spatula
TableCraft Products 712 12" Stainless Steel Utility Tongs