Thunder Group ALPTCS017 17" W Aluminum Solid Coupe Pizza Tray
Shop all Thunder Group Commercial Pizza Trays & Peels
SKU:
ALPTCS017
MPN:
ALPTCS017
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Thunder Group ALPTCS017 17" aluminum solid coupe pizza tray offers consistent heat transfer and a sturdy, warp-resistant surface for high-volume pizza production.
  • Fits standard ovens (16"-17")
  • Commercial-grade for heavy use
  • Meets CSA standards for safe foodservice
  • 17" aluminum for quick heat transfer
  • 0.98 lbs lightweight for easy handling
  • Solid coupe design for consistent crust
Weight0.98 LBS
Width17 (W)
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
Pro IconFree shipping
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"