Thunder Group ALPTCS018 18" W Aluminum Solid Coupe Pizza Tray
Shop all Thunder Group Commercial Pizza Trays & Peels
SKU:
ALPTCS018
MPN:
ALPTCS018
zoom
Ships free with
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 7 hours for same day shipping
Commercial design services
Built for consistent service, the Thunder Group ALPTCS018 18" aluminum solid coupe pizza tray offers durable heat transfer and uniform baking for high-volume kitchens.
  • Commercial-grade durability for daily use
  • Lightweight 1.07 lbs for efficiency
  • Compatible with standard pizza ovens
  • 18" aluminum for fast heat transfer
  • Solid pan for easy dough handling
  • Coupe design for uniform crust
Weight1.07 LBS
Width18 (W)
MaterialAluminum
Weight1.07 LBS
Width18 (W)
MaterialAluminum
Downloads
  • Downloadmanual
  • Smallwares
  • Smallwares
Related products
picture
Quantum WC14-CB1472GY 72" W x 14" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Single Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR54-3660GY-5 60" W x 36" D Gray Epoxy Finish Includes 5 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Rosseto BP400 14" Dia. Round Bamboo Natural Finish Display Surface
Advance Tabco VKG-305 60" W x 30" D 304 Stainless Steel Top 14 Gauge Work Table