Thunder Group ALPTWR010 10" W Aluminum Solid Wide Rim Pizza Tray
Shop all Thunder Group Commercial Pizza Trays & Peels
SKU:
ALPTWR010
MPN:
ALPTWR010
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Streamline pizza production with the Thunder Group ALPTWR010 10" aluminum solid wide rim pizza tray, designed for consistent heat transfer and quick handling in busy kitchens.
  • Lightweight 0.37 pounds for stacking
  • Solid pan supports even baking
  • Meets commercial needs; minimum order 12, CSA compatible
  • Durable aluminum for consistent heat transfer
  • Wide rim for safer handling
  • 10" diameter fits standard workflows
Weight0.37 LBS
Width10 (W)
ConstructionAluminum (Gauge Unspecified)
DesignSolid
ShapeRound
StyleWide Rim
ManufacturerThunder Group
MaterialAluminum
Weight0.37 LBS
Width10 (W)
DesignSolid
ShapeRound
StyleWide Rim
ManufacturerThunder Group
MaterialAluminum
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate
Thunder Group 1101TP 1 Oz. Melamine Peacock Sauce Dish
Atosa W0402573 (4) Clips Additional Shelf
Piper Products SCB-10-88 10" Stainless Cutting Board
National Public Seating MSTB12 30" W x 145" D x 29" H 14 Gauge Steel Mobile Cafeteria Table with Benches