Thunder Group ALPTWR013 13" W Aluminum Solid Wide Rim Pizza Tray
Shop all Thunder Group Commercial Pizza Trays & Peels
SKU:
ALPTWR013
MPN:
ALPTWR013
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for commercial kitchens, the thunder group ALPTWR013 13" aluminum solid wide rim pizza tray ensures consistent heat transfer and sturdy handling for high-volume pizza production.
  • Lightweight 0.6 pounds for easy use
  • 13" diameter fits standard ovens
  • Meets CSA standards for foodservice
  • Durable aluminum for long life
  • Solid surface ensures even heat
  • Wide rim design improves handling
Weight0.6 LBS
Width13 (W)
MaterialAluminum
Weight0.6 LBS
Width13 (W)
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"