Thunder Group ALPTWR016 16" W Aluminum Solid Wide Rim Pizza Tray
Shop all Thunder Group Commercial Pizza Trays & Peels
SKU:
ALPTWR016
MPN:
ALPTWR016
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Thunder Group aluminum 16" wide rim solid pizza tray features durable, heat-conductive construction for high-volume kitchens. The round, wide-rim design and 0.92-pound weight ensure consistent bake performance and easy handling.
  • 0.92 pounds for easy stacking
  • Round shape fits standard ovens
  • Meets CSA guidelines for kitchens
  • 16" aluminum for fast heat transfer
  • Solid design supports even crust formation
  • Wide rim for secure handling and garnish
Weight0.92 LBS
Width16 (W)
MaterialAluminum
Weight0.92 LBS
Width16 (W)
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"