Thunder Group ALPTWR022 22" W Aluminum Solid Wide Rim Pizza Tray
Shop all Thunder Group Commercial Pizza Trays & Peels
SKU:
ALPTWR022
MPN:
ALPTWR022
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 4 hours for same day shipping
Commercial design services
Thunder Group ALPTWR022 22" aluminum solid wide rim pizza tray features durable construction and a consistent cooking surface for high-volume kitchens.
  • 1.75 pounds for easy handling
  • 22" diameter supports large pizzas
  • Fits standard commercial ovens and racks
  • Durable aluminum construction reduces warping
  • Solid design prevents dough sagging
  • Wide rim ensures consistent edge crisping
Weight1.75 LBS
Width22 (W)
MaterialAluminum
Weight1.75 LBS
Width22 (W)
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"