Thunder Group PLFTG012BK 12" Black Polycarbonate Flat Grip Serving Tongs
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Utensils
SKU:
PLFTG012BK
MPN:
PLFTG012BK
picture
picture
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Handle service demands with durable Thunder Group PLFTG012BK 12" black polycarbonate tongs for continuous use in commercial kitchens.
  • Uncoated handle resists slip
  • NSF certified for compliance
  • Single-piece build reduces contamination
  • 12" polycarbonate for durability
  • Dishwasher safe for sanitation
  • Flat grip design improves control
Weight0.32 LBS
Height12 (H)
Dishwasher SafeYes
MaterialPlastic
ManufacturerThunder Group
Item TypeServing Tongs
ColorBlack
Construction1-Piece
Filter Construction1-Piece
Filter TypeServing Tongs
HandleUncoated
Length12"
Weight0.32 LBS
Height12 (H)
Dishwasher SafeYes
MaterialPlastic
ManufacturerThunder Group
Item TypeServing Tongs
ColorBlack
Construction1-Piece
Filter Construction1-Piece
Filter TypeServing Tongs
HandleUncoated
Length12"
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Tongs
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Tongs
Related products
Quantum WR54-1842P 42" W x 18" D x 54" H Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FLG-367 84" W x 36" D Galvanized Base 14 Gauge Adjustable Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Hatco TQ3900240B620 14.7" W Horizontal Countertop Toast-Qwik Conveyor Toaster - 240 Volts
Yanco NS-106W 6.5" Dia. White Melamine Round Nessico Plate
Yanco WD-608 16 Oz. 8.13" W Melamine Triangular with Wood Look Plate