Thunder Group PLSP010SHR 10" Long Silicone Blade with Red Plastic Handle Scraper or Spoon
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Utensils
SKU:
PLSP010SHR
MPN:
PLSP010SHR
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Engineers designed the Thunder Group PLSP010SHR silicone scraper for heavy use, featuring a 10" flexible blade that resists heat to 500°F and a red plastic handle with a hanging hole.
  • Durable silicone resists staining and odors
  • Flexible blade protects pans and cookware
  • Sold in minimum packs of 12 for kitchens
  • 10" silicone blade for precise scraping
  • Red plastic handle with hanging hole
  • Heat resistant to 500°F for hot use
Weight0.18 LBS
Height10 (H)
Blade MaterialSilicone
Handle ColorRed
Overall Length9" - 11"
ManufacturerThunder Group
Item TypeSpatulas
Blade Length10"
Filter TypeSpatulas
Weight0.18 LBS
Height10 (H)
Blade MaterialSilicone
Handle ColorRed
Overall Length9" - 11"
ManufacturerThunder Group
Item TypeSpatulas
Blade Length10"
Filter TypeSpatulas
Downloads
  • Downloadmanual
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Spatulas
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Spatulas
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"