Thunder Group PLSP014HR 14" Long Flat Angled Silicone Blade with Red Plastic Handle Scraper
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Utensils
SKU:
PLSP014HR
MPN:
PLSP014HR
Commercial design services
Handle tough scraping with the Thunder Group PLSP014HR 14" flat angled silicone blade scraper. It features a heat-resistant blade rated to 500°F and a red plastic handle.
  • Hanging hole enables organized storage
  • Red handle provides secure grip
  • Compatible with kitchen workflows
  • 14" silicone blade resists heat to 500°F
  • Flexible silicone minimizes surface damage
  • Flat design improves scraping efficiency
Weight0.32 LBS
Height14 (H)
Blade MaterialSilicone
Handle ColorRed
Overall Length12" - 14"
ManufacturerThunder Group
Item TypeSpatulas
Blade Length14"
Filter TypeSpatulas
Weight0.32 LBS
Height14 (H)
Blade MaterialSilicone
Handle ColorRed
Overall Length12" - 14"
ManufacturerThunder Group
Item TypeSpatulas
Blade Length14"
  • Downloadmanual
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Spatulas
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Spatulas
Related products
picture
Quantum WR54-2148BK 48" W x 21" D Black Epoxy Finish Includes 4 Wire Shelves Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
True TGM-DC-77-SC/SC-B-W 77.25" W White and Black Finish with Curved Glass Non-Refrigerated 3 Shelves Glass Merchandiser - 115 Volts
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TMG-245 60" W x 24" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Yanco RO-505 12 Oz. Round Porcelain Rockeye Onion Soup Crock
Yanco CAT-1018W 18" Dia. White Melamine Round Coupe Catering Plate
Yanco RO-4004 4 Oz. Glazed Porcelain Rockeye Sauce Dish
Yanco JP-3001 3.5 Oz. 4.13" Dia. Melamine Hexagon Japanese Dish
Multiplex 16-1579 30" W x 36" H x 30" D Ice-Combo Cabinet Stand