Thunder Group PLTW085BR 8.5" W Terra Cotta Polypropylene Lift-Off Cover Tortilla Warmer
Shop all Thunder Group Commercial Restaurant Servingware
SKU:
PLTW085BR
MPN:
PLTW085BR
Commercial design services
Optimize tortilla service with the Thunder Group PLTW085BR terra cotta tortilla warmer. Its 8.5" diameter is impact-resistant, easy to clean, and perfect for busy foodservice with lightweight, durable performance.
  • Lightweight 1 pound for easy handling
  • Terra cotta brown finish complements settings
  • Meets CSA guidelines for foodservice
  • 8.5" diameter fits standard tortillas
  • Lift-off cover retains heat and freshness
  • Heavy-duty polypropylene for daily use
Weight1 LBS
Width8.5 (W)
ConstructionPolypropylene
Long Side / Diameter8"
ManufacturerThunder Group
Filter TypeTortilla Servers
Weight1 LBS
Width8.5 (W)
ConstructionPolypropylene
Long Side / Diameter8"
ManufacturerThunder Group
Filter TypeTortilla Servers
Downloads
  • Downloadmanual
  • Tabletop
  • Dinnerware
  • Servingware and Dinnerware Accessories
  • Tortilla Servers / Containers
  • Tabletop
  • Dinnerware
Related products
picture
Quantum 2424GY 24" W x 24" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR54-1860BK-5 60" W x 18" D x 54" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Quantum UB10 11.25" W x 18.88" D x 7.63" H Chrome Plated Utility Basket
Rosseto LD188 2 Gal. Black Acrylic Cuboid Lucid Beverage Dispenser
Rosseto HL006 26" H Black Single Bulb Free-Standing Stainless Steel Heat Lamp - 110-250 Volts