Thunder Group SLCS3175 3.5" L x 1.75" H Stainless Steel "Hot Water" Beverage Chain Sign
Shop all Thunder Group Beverage Equipment Accessories
SKU:
SLCS3175
MPN:
SLCS3175
zoom
Ships free with
Pro Icon
Commercial design services
Thunder Group slcs3175 stainless steel "Hot Water" sign measures 3.5" x 1.75" and includes a 12" chain for secure attachment. It weighs 0.07 pounds, resists corrosion, and meets CSA standards for foodservice labeling.
  • Meets CSA visibility standards
  • Clear "Hot Water" label reduces errors
  • Packaged in 24-unit wholesale sets
  • Durable stainless steel for repeated use
  • 12" chain allows secure, visible placement
  • Compact 3.5" L x 1.75" H fits tight areas
Weight0.07 LBS
Width3.5 (W)
Depth1.75 (D)
Length3.5"
MaterialStainless Steel
ManufacturerThunder Group
Item TypePrinted Signs
ColorSilver
Filter TypePrinted Signs
Weight0.07 LBS
Width3.5 (W)
Depth1.75 (D)
Length3.5"
MaterialStainless Steel
ManufacturerThunder Group
Item TypePrinted Signs
ColorSilver
Filter TypePrinted Signs
Downloads
  • Downloadmanual
  • Beverage Supplies
  • Coffee Service
  • Coffee & Beverage Labeling
  • Beverage Supplies
  • Coffee Service
  • Coffee & Beverage Labeling