Thunder Group SLDS020L 1.63 Oz. Yellow Stainless Steel Ergonomic Handle #20 Lever Disher
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Utensils
SKU:
SLDS020L
MPN:
SLDS020L
picture
picture
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Thumb press trigger enables quick release
  • Compact #20 size suits varied menu items
  • 1.63 Oz. capacity for portion control
  • Ergonomic yellow plastic handle reduces fatigue
  • Stainless steel bowl resists corrosion
Weight0.36 LBS
Handle ColorYellow
Handle MaterialPlastic
MaterialStainless Steel
StyleThumb Press
ManufacturerThunder Group
Item TypeThumb Press
Ounce Capacity1.63 Oz.
ShapeRound
Weight0.36 LBS
Handle ColorYellow
Handle MaterialPlastic
MaterialStainless Steel
StyleThumb Press
ManufacturerThunder Group
Item TypeThumb Press
Ounce Capacity1.63 Oz.
ShapeRound
Downloads
  • Downloadmanual
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Food Dishers
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Kitchen Utensils
  • Food Dishers
Related products
Empress EFT100 1 Lb. Red Plaid Food Tray (4 Packs of 250 Food Trays Per Case)
Pro IconFree shipping
Advance Tabco K-121 3.5" Gooseneck Swivel Spout Splash Mounted Single Hole Faucet
Pro IconFree shipping
Advance Tabco KMG-3610 120" W x 36" D 16 Gauge 304 Stainless Steel Work Table
Caddy Corporation TF-616 (6) 12" x 20" x 6.38" Deep Hot Food Wells Open Shelf Base Electric Hot Food Caddy - 208 Volts
FOH DSD078BEP23 4 Oz. Round Porcelain Catalyst Monkey Dish
Norlake 10X40X8-7 COMBO1 120" W Embossed Coated Steel 26 Gauge Fast-Trak Indoor Two Compartment Walk-In Box Only
Cadco Wt-10-Hd 2.75" x 24" x 14.38" Heavy Duty Warming Shelf Countertop - 120V 300 Watts
National Public Seating 8505 8500 Series 19.75" W Blue Ultra-Compact Plastic Stack Chair