Thunder Group SLKBS011 11" Long Stainless Steel Bar Spoon
Shop all Thunder Group Commercial Beverage Making Supplies
SKU:
SLKBS011
MPN:
SLKBS011
zoom
Ships free with
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 4 hours for same day shipping
Commercial design services
Engineers designed the Thunder Group SLKBS011 11" stainless steel bar spoon for precise mixing in busy environments. It has a twisted shank and red knob for a secure grip and complies with CSA standards for commercial use.
  • Lightweight 0.09 pounds reduces fatigue
  • Red knob enhances visibility
  • Meets CSA safety and commercial standards
  • Durable stainless steel ensures long life
  • 11" length reaches deep glassware
  • Twisted shank speeds stirring and layering
Weight0.09 LBS
Width11 (W)
MaterialStainless Steel
Overall Length10" - 11"
ManufacturerThunder Group
Filter TypeSpoons
Weight0.09 LBS
Width11 (W)
MaterialStainless Steel
Overall Length10" - 11"
ManufacturerThunder Group
Filter TypeSpoons
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"