Thunder Group SLRACK1050 10.5" Dia. Nickel-Plated Steamer Rack
Shop all Thunder Group Cooking Equipment Parts & Supplies
SKU:
SLRACK1050
MPN:
SLRACK1050
zoom
Ships free with
Pro Icon
Commercial design services
Thunder Group slrack1050 10.5" nickel-plated steamer rack fits standard steamers and pans for product support and airflow. It weighs 0.91 pounds, resists corrosion, and meets CSA equipment standards.
  • Commercial-grade wire rack supports heavy cookware
  • Lightweight 0.91 pounds for easy handling
  • Meets CSA requirements
  • Durable nickel-plated for corrosion resistance
  • Round shape for even steam circulation
  • 10.5" diameter fits standard steamers
Weight0.91 LBS
Long Side / Diameter10"
MaterialNickle-Plated
ManufacturerThunder Group
Diameter10.5"
ShapeRound
Weight0.91 LBS
Long Side / Diameter10"
MaterialNickle-Plated
ManufacturerThunder Group
Diameter10.5"
ShapeRound
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"