Thunder Group SLSKR65M 6.5" Dia. x 16" L Stainless Steel Medium Wire Mesh Round Skimmer
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Smallware
SKU:
SLSKR65M
MPN:
SLSKR65M
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Handle high-volume frying with the Thunder Group SLSKR65M stainless steel mesh skimmer. It has a 6.5" fine wire bowl and 16" length for safe reach. Its welded stainless steel design ensures durability and easy sanitation in busy kitchens.
  • Lightweight 0.24 pounds for easy handling
  • Fine mesh captures small particles
  • Meets CSA guidelines for commercial kitchens
  • 16" overall length for extended reach
  • Stainless Steel construction resists corrosion
  • 6.5" diameter bowl for efficient skimming
Weight0.24 LBS
Height16 (H)
Width6.5 (W)
Bowl Size6"
Bowl TypeMesh
ConstructionStainless Steel
ShapeRound
ManufacturerThunder Group
Item TypeMesh Skimmers
Filter TypeMesh Skimmers
MaterialStainless Steel
Weight0.24 LBS
Height16 (H)
Width6.5 (W)
Bowl Size6"
Bowl TypeMesh
ConstructionStainless Steel
ShapeRound
ManufacturerThunder Group
Item TypeMesh Skimmers
Filter TypeMesh Skimmers
MaterialStainless Steel
Downloads
  • Downloadmanual
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Skimmers and Baskets
  • Skimmers
  • Restaurant Equipment
  • Kitchen Hand Tool
  • Skimmers and Baskets
  • Skimmers