Thunder Group SLTMA024C 24" L Chrome Plated Square Face Soft Grip Handle Potato Masher
Shop all Thunder Group Commercial Kitchen Cutlery
SKU:
SLTMA024C
MPN:
SLTMA024C
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 8 hours for same day shipping
Commercial design services
Handle heavy mashing with precision using the Thunder Group SLTMA024C masher; its 24" length and soft grip handle offer leverage and comfort for continuous use. Chrome plating resists corrosion and supports sanitation.
  • Commercial-grade for foodservice use
  • 1.9 pounds for controlled mashing
  • Meets CSA standards for kitchens
  • 24" length for reach and leverage
  • Soft grip handle reduces fatigue
  • Chrome-plated face resists corrosion
Weight1.9 LBS
Width24 (W)
Length24"
ShapeSquare
ManufacturerThunder Group
Weight1.9 LBS
Width24 (W)
Length24"
ShapeSquare
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"