Thunder Group WDRNP015 15" Solid Wood Rolling Pin
Shop all Thunder Group Commercial Baking Molds and Tools
SKU:
WDRNP015
MPN:
WDRNP015
zoom
Ships free with
Pro Icon
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Thunder Group WDRNP015 15" solid wood rolling pin has a 3-1/4" barrel, contoured handles, and a ball bearing roller for smooth dough work.
  • Solid wood for durable use
  • Ball bearing roller for smooth rotation
  • Weighs 3.09 pounds for balanced handling
  • 15" solid wood barrel for consistent dough handling
  • Contoured handles for ergonomic grip
  • 3" diameter for uniform thickness
Weight3.09 LBS
Width15 (W)
ConstructionWood
Diameter3"
Length15"
ManufacturerThunder Group
StyleWith Handles
Filter TypeRolling Pins
Weight3.09 LBS
Width15 (W)
ConstructionWood
Diameter3"
Length15"
ManufacturerThunder Group
StyleWith Handles
Filter TypeRolling Pins
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"