Thunder Group WDTSB012 12" Dia. Woven Wood Salad Bowl
Shop all Thunder Group Melamine Dinnerware Bowls
SKU:
WDTSB012
MPN:
WDTSB012
Pro Icon
In Stock
Same day shipping
Order within 7 hours for same day shipping
Commercial design services
Thunder Group WDTSB012 12" woven wood salad bowl offers a durable, lightweight serving solution for high-volume foodservice. This 12" by 2.75" bowl withstands heavy use while keeping a natural wood look and meets CSA handling standards.
  • Foodservice-grade finish resists stains and odors
  • Lightweight 4.41 pounds for handling
  • Meets CSA standards for commercial use
  • Durable woven wood for long life
  • 2.75" height reduces splatter
  • 12" diameter fits family portions
Weight4.41 LBS
Height2.75 (H)
Width12 (W)
ManufacturerThunder Group
Weight4.41 LBS
Height2.75 (H)
Width12 (W)
ManufacturerThunder Group
Downloads
  • Downloadmanual
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"