Thunder Group WDTSB016 16" Dia. Woven Wood Salad Bowl
Shop all Thunder Group Melamine Dinnerware Bowls
SKU:
WDTSB016
MPN:
WDTSB016
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Engineered for busy environments, the Thunder Group WDTSB016 16" woven wood salad bowl combines robust construction with a lightweight 15.43-pound profile for easy handling.
  • Compatible with dishwash protocols
  • Light 15.43 lbs for easier handling
  • Meets CSA guidelines for commercial use
  • 16" dia woven wood enhances presentation
  • Durable wood reduces breakage vs ceramic
  • 4" height suits large salads and sides
Weight15.43 LBS
Height4 (H)
Width16 (W)
ManufacturerThunder Group
Weight15.43 LBS
Height4 (H)
Width16 (W)
ManufacturerThunder Group
Downloads
  • Downloadmanual
  • Tabletop
  • Dinnerware
  • Wooden Dinnerware
  • Wooden Bowl
  • Tabletop
  • Dinnerware
  • Wooden Dinnerware
  • Wooden Bowl
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"