Traulsen CLUC-48R-SD-LL 48.25" W Stainless Steel Reach-In Centerline Compact Undercounter Refrigerator - 115 Volts
SKU:
CLUC-48R-SD-LL
MPN:
CLUC-48R-SD-LL
Commercial design services
Traulsen cluc-48r-sd-ll 48.25" stainless steel undercounter refrigerator offers 13.28 cu. ft. capacity, rear-mounted refrigeration, two solid doors, and ENERGY STAR efficiency.
  • ENERGY STAR rated for energy use
  • Electronic control with LED display
  • Rear-mounted compressor for cooling
  • Stainless steel exterior for sanitation
Weight310 LBS
Height34 (H)
Width48.25 (W)
Depth31.5 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/4 HP
Door TypeSolid
Exterior FinishStainless Steel
Number of Doors2
ManufacturerTraulsen
Amps3.6
Phase1-Ph
Hertz60
StyleADA Height
Weight310 LBS
Height34 (H)
Width48.25 (W)
Depth31.5 (D)
Access TypeDoors
Compressor HP1/4 HP
Door TypeSolid
Exterior FinishStainless Steel
Number of Doors2
ManufacturerTraulsen
Amps3.6
Phase1-Ph
Hertz60
StyleADA Height
  • Commercial Refrigeration
Related products
picture
Quantum WR86-2448SG-5 48" W x 24" D Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Summit SCR600BGLBINZ 23.63" W Black Accucold Nutrition Center Refrigerator - 115 Volts
Pro IconFree shipping
Rosseto GDM012 9" W Black Polycarbonate Tong
Advance Tabco VSS-484 48" W x 48" D Stainless Steel Base 14 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Hatco TQ3-2000 18.7" W Horizontal Countertop Toast-Qwik Conveyor Toaster - 208 Volts 4020 Watts
Duke 305-LP 72.38" W Liquid Propane Stainless Steel 5 Pan Open Base Aerohot Steamtable Hot Food Unit - 12500 BTU
Omcan USA 25061 Wire Whip for Models 20467
Vollrath T39947 60" W x 24" D x 35" H 4 Wells Enclosed Storage Base 2-Series Affordable Portable Hot Food Station Deluxe - 120 Volts