True TCGG-48-HC-LD 48.25" W White Exterior Stainless Steel Curved Glass Deli Case - 115 Volts
Shop all True Bakery and Deli Cases
SKU:
TCGG-48-HC-LD
MPN:
TCGG-48-HC-LD
zoom
Usually ships in 7-9 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
True tcgg-48-hc-ld refrigerated deli case is 48.25" wide with a white exterior, stainless steel interior, curved glass front, two sliding doors, and two adjustable shelves.
  • Two sliding service shelves
  • 115 volts, 1-Ph, 11.8 amps
  • Made in USA, CSA and cULus certified
  • White exterior with stainless steel accents
  • Self-contained R-290 refrigeration
  • Curved glass front for visibility
Weight550 LBS
Height47.75 (H)
Width48.25 (W)
Depth35.25 (D)
Exterior FinishWhite
FrontCurved Glass
Interior FinishWhite
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull Service
Shelf Quantity2
Width (side - side)43" - 48"
Manufacturertrue
Amps11.8
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-290
Voltage115v
Number of Shelves2 Shelves
Door StyleSliding
Weight550 LBS
Height47.75 (H)
Width48.25 (W)
Depth35.25 (D)
Exterior FinishWhite
FrontCurved Glass
Interior FinishWhite
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull Service
Shelf Quantity2
Width (side - side)43" - 48"
Manufacturertrue
Amps11.8
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-290
Voltage115v
Number of Shelves2 Shelves
Door StyleSliding
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"