True TD-65-24-HC 64.5" W Black Flat Top Bottle Cooler - 115V
Shop all True Back Bar Coolers
SKU:
TD-65-24-HC
MPN:
TD-65-24-HC
zoom
Usually ships in 1-2 Business Days
Free shipping
Commercial design services
True TD-65-24-HC bottle cooler offers 64.5" of chilled storage with a black flat-top, R-290 refrigerant, and a sturdy 330-pound build for commercial use.
  • NEMA 5-15P plug for compatibility
  • 115V operation with 1.9 Amp draw
  • Made in USA for dependable service
  • 64.5" wide flat top for bottle display
  • R-290 refrigerant for lower impact
  • Black exterior resists wear
Weight330 LBS
Height33.5 (H)
Width64.5 (W)
Depth26.88 (D)
Barrel StyleBarrel Lock Standard
Compressor HP1/5 HP
Cord Length7
Exterior FinishBlack
Interior FinishGalvanized
Lid2
Lids2
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Refrigerant TypeR-290
Refrigeration LocationSide Mounted
Temperature (Refrigerator )33°F to 38°F
Voltage115v
Width (side - side)51 - 65"
Manufacturertrue
Amps1.9
Phase1-Ph
Hertz60
Weight330 LBS
Height33.5 (H)
Width64.5 (W)
Depth26.88 (D)
Compressor HP1/5 HP
Cord Length7
Exterior FinishBlack
Interior FinishGalvanized
Lid2
Lids2
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
Refrigerant TypeR-290
Voltage115v
Width (side - side)51 - 65"
Manufacturertrue
Amps1.9
Phase1-Ph
Hertz60
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL Certified certification
  • UL EPH Classified certification
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Back Bar Coolers
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Back Bar Coolers