True TDM-DZ-48-GE/GE-S-W 48.25" W Stainless Steel White Finish with Curved Glass Dual Zone Display Merchandiser - 115 Volts
Shop all True Bakery and Deli Cases
SKU:
TDM-DZ-48-GE/GE-S-W
MPN:
TDM-DZ-48-GE/GE-S-W
zoom
Commercial design services
True tdm-dz-48-ge/ge-s-w merchandiser features a 48.25" stainless steel exterior with curved glass and dual zones for dry and refrigerated display.
  • Three adjustable shelves for merchandising
  • R-290 refrigerant for efficient cooling
  • 115 volts, NEMA 5-15P for standard setups
  • Dual-zone temperature control
  • Stainless steel exterior resists wear
  • Curved glass front for visibility
Weight690 LBS
Height49.13 (H)
Width48.25 (W)
Depth39 (D)
EndsGlass
Exterior FinishAll Stainless Steel
Service TypeFull Service
Width (side - side)43" - 48"
Voltage115v
Number of Shelves3 Shelves
Weight690 LBS
Height49.13 (H)
Width48.25 (W)
Depth39 (D)
EndsGlass
Service TypeFull Service
Width (side - side)43" - 48"
Voltage115v
Number of Shelves3 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
  • UL EPH Classified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Dry and Refrigerated Bakery Cases
  • Commercial Refrigeration