True TGM-R-36-SC/SC-W-W 36.25" W Curved Glass 3 Shelves Glass Merchandiser
Shop all True Bakery and Deli Cases
SKU:
TGM-R-36-SC/SC-W-W
MPN:
TGM-R-36-SC/SC-W-W
zoom
Usually ships in 7-9 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • 115v, 1-Ph, 10 amps compatibility
  • White interior and exterior for cleaning
  • Made in USA with UL and cUL certifications
  • 36.25" curved glass for visibility
  • Three adjustable shelves for display
  • Self-contained R-290 refrigeration
Weight580 LBS
Height49.13 (H)
Width36.25 (W)
Depth39 (D)
Exterior FinishWhite
FrontCurved Glass
Interior FinishWhite
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull Service
Shelf Quantity3
Width (side - side)31" - 36"
Manufacturertrue
Amps10
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Number of Shelves3 Shelves
Weight580 LBS
Height49.13 (H)
Width36.25 (W)
Depth39 (D)
Exterior FinishWhite
FrontCurved Glass
Interior FinishWhite
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Service TypeFull Service
Shelf Quantity3
Width (side - side)31" - 36"
Manufacturertrue
Amps10
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Number of Shelves3 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL Certified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Dry and Refrigerated Bakery Cases
  • Commercial Refrigeration