Shop all True Merchandisers
SKU:
TOAM-72-HC~TSL01
MPN:
TOAM-72-HC~TSL01
zoom
Usually ships in 1-2 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
True TOAM-72-HC~TSL01 72" vertical air curtain merchandiser offers efficient cooling with R-290 refrigerant and a 3/4 hp compressor.
  • Operates on 208/230 volts, 60 Hz, 1-Ph, 14.9 Amps
  • Black exterior, white interior
  • CSA and cUL certified, made in USA
  • 72" width for display
  • Eight adjustable shelves
  • Self-contained R-290 refrigeration
Weight750 LBS
Height78.5 (H)
Width72 (W)
Depth29.88 (D)
Display4-Tier Of Shelves
Exterior FinishBlack
Interior FinishWhite
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Voltage208/230v
Manufacturertrue
Amps14.9 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves8 Shelves
StyleVertical
Weight750 LBS
Height78.5 (H)
Width72 (W)
Depth29.88 (D)
Display4-Tier Of Shelves
Exterior FinishBlack
Interior FinishWhite
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationSelf-Contained
Voltage208/230v
Manufacturertrue
Amps14.9 Amps
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves8 Shelves
StyleVertical
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL Certified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Open Air Merchandisers and Coolers
  • Commercial Refrigeration
Related products
picture
Jade JMPR-12 12" W Stainless Steel Titan Heavy Duty Range
Pro IconFree shipping
picture
Yanco CR-1028 3 Oz. 3.75" Dia. Black and Red Melamine Round Two-Tone Sauce Dish
Pro IconFree shipping
Yanco NS-036G 36 Oz. 10" W Green Melamine Oval Nessico Bowl
CDN MOT1 Multi-Mount Oven Thermometer
Winholt AL-L-3 27" W Aluminum Mobile Lug Cart