True TRCB-52-60 60"W Two Drawer Refrigerated Chef Base
Shop all True Manufacturing Co., Inc.
SKU:
TRCB-52-60
MPN:
TRCB-52-60-HC
picture
picture
video thumbnail
zoom
Usually ships in 1-2 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Side-mounted 1/3 HP compressor for efficiency
  • Stainless steel top for heavy use
  • CSA and CE certified, made in USA
  • 60" width for expanded prep capacity
  • R-290 eco-friendly refrigeration
  • Two insulated drawers with 6 pan capacity
Weight370 LBS
Height20.38 (H)
Width60 (W)
Depth32.13 (D)
Compressor HP1/3 HP
Drawer Qty2
RefrigerationSide Mounted
Top FinishStainless Steel Top
Voltage115v
Manufacturertrue
Amps8.1
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-290
Weight370 LBS
Height20.38 (H)
Width60 (W)
Depth32.13 (D)
Compressor HP1/3 HP
Drawer Qty2
RefrigerationSide Mounted
Top FinishStainless Steel Top
Voltage115v
Manufacturertrue
Amps8.1
Phase1-Ph
Hertz60
Refrigerant TypeR-290
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CE Certified certification
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Commercial Refrigeration
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"