True TSSU-27-08-HC 27.63" W One-Section One Door Sandwich/Salad Unit
Shop all True Prep Tables
SKU:
TSSU-27-08-HC
MPN:
TSSU-27-08-HC
picture
video thumbnail
zoom
In Stock
Same day shipping
Order within 9 hours for same day shipping
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Operates on 115v, 3.5 amps, 60 Hz, 1-Ph power
  • Holds eight 12" pans for organized storage
  • Counter-height design fits prep stations
  • R-290 refrigeration with rear-mounted compressor
  • Stainless steel front, top, and sides for durability
  • Easy access with one door
Weight225 LBS
Height36.75 (H)
Width27.63 (W)
Depth30.13 (D)
Access TypeDoors
Exterior FinishStainless Steel Front, Top & Sides
RefrigerationSelf-Contained, Rear Mounted
Voltage115v
Width (side - side)27" - 29" Wide
Manufacturertrue
Amps3.5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors1
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
StyleCounter Height
Pan Capacity8
Refrigerant TypeR-290
Weight225 LBS
Height36.75 (H)
Width27.63 (W)
Depth30.13 (D)
Access TypeDoors
Voltage115v
Manufacturertrue
Amps3.5
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Doors1
Nema Plug TypeNEMA 5-15P
StyleCounter Height
Pan Capacity8
Refrigerant TypeR-290
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"