True TWT-27D-2-HC 27.63"W One-Section Stainless Steel Door Work Top Refigerator
Shop all True Manufacturing Co., Inc.
SKU:
TWT-27D-2-HC
MPN:
TWT-27D-2-HC
Usually ships in 5-7 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • R-290 refrigerant with 1/6 HP compressor for cooling
  • Rear-mounted 1/6 HP compressor for cooling
  • R290 hydrocarbon refrigerant
  • 27.63"W ADA-height worktop for efficiency
  • Stainless Steel exterior for durability
Weight220 LBS
Height33.38 (H)
Width27.63 (W)
Depth30.13 (D)
Access TypeDrawers
Compressor HP1/6 HP
Exterior FinishStainless Steel
Number of Drawers2
Number of Sections1
RefrigerationRear Mounted
Width (side - side)27" - 29" Wide
Manufacturertrue
Amps2
Phase1-Ph
Hertz60
Cord Length7 ft.
Interior FinishAluminum
Refrigerant TypeR-290
Temperature (Refrigerator )33°F to 38°F
Refrigeration TypeR-290
Voltage115v
StyleADA Height
Certifications
  • CE Certified certification
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo