Shop all True Worktop Refrigerators
SKU:
TWT-48D-2-HC~SPEC3
MPN:
TWT-48D-2-HC~SPEC3
zoom
Usually ships in 5-8 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • 1/5 HP compressor for temperature control
  • Rear-mounted refrigeration with R-290
  • NEMA 5-15P 115 volts for easy installation
  • All stainless steel exterior for durability
  • ADA-height worktop for ergonomic use
Weight315 LBS
Height33.25 (H)
Width48.38 (W)
Depth29.13 (D)
Access TypeDoors and Drawers
Compressor HP1/5 HP
Exterior FinishAll Stainless Steel
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationRear Mounted
Sections2
Width (side - side)48" - 51" Wide
Manufacturertrue
Amps3
Phase1-Ph
Hertz60
StyleADA Height
Number of Doors1 Door
Number of Drawers2
Voltage115v
Weight315 LBS
Height33.25 (H)
Width48.38 (W)
Depth29.13 (D)
Access TypeDoors and Drawers
Compressor HP1/5 HP
Refrigerant TypeR-290
RefrigerationRear Mounted
Sections2
Manufacturertrue
Amps3
Phase1-Ph
Hertz60
StyleADA Height
Number of Doors1 Door
Number of Drawers2
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • CE Certified certification
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Worktop Refrigerators
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Worktop Refrigerators
Related products
picture
Quantum 1242C 42" W x 12" D Chrome Plated Wire Shelf