Shop all U-Line Commercial Reach-In Refrigeration
SKU:
UCRP125-SS31A
MPN:
UCRP125-SS31A
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • LED lighting and self-lubricating fan motor
  • Digital temperature control with alarms
  • Top-mounted compressor with R-290
  • AISI 304 stainless steel interior and exterior
Weight355 LBS
Height83.25 (H)
Width28.37 (W)
Depth32 (D)
Depth (front - back)31" - 32"
Door StyleHinged / Swing
Door TypeSolid
Exterior FinishStainless Steel
Filter ConstructionAll Stainless Steel
Interior FinishStainless Steel
RefrigerationSelf-Contained, Top Mounted
ManufacturerU-Line
Refrigerant TypeR-290
Sections1
Voltage115v
Dimensions35.83 31.5 89.76
Weight355 LBS
Height83.25 (H)
Width28.37 (W)
Depth32 (D)
Depth (front - back)31" - 32"
Door StyleHinged / Swing
Door TypeSolid
Exterior FinishStainless Steel
Interior FinishStainless Steel
ManufacturerU-Line
Refrigerant TypeR-290
Sections1
Voltage115v
Dimensions35.83 31.5 89.76
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"