Vollrath FC-4SH-36120-WH-IN 36" White Hammer Powder Coat Aluminum Housing Stainless Steel Mounting Brackets with Adjustable Set Screw Low Profile Heat Strip - 120V 826W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-36120-WH-IN
MPN:
FC-4SH-36120-WH-IN
Commercial design services
Enhance your food service with the Vollrath FC-4SH-36120-WH-IN heat strip. This 36" low-profile unit features a durable aluminum housing and stainless steel mounting brackets, ensuring reliable performance for your warming needs.
  • NSF and CULUS certified
  • Remote infinite control for operation
  • Powerful 826W output for warming
  • Efficient low-profile heat strip design
  • Adjustable set screw for positioning
  • Durable aluminum housing
Height1.86 (H)
Width36 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage826 Watts
ManufacturerVollrath
Amps6.9
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 36 1.86
Height1.86 (H)
Width36 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage826 Watts
ManufacturerVollrath
Amps6.9
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 36 1.86
  • Strip Warmer
Related products
Quantum WC34-CB2160GY 60" W x 21" D Green Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Double Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
True TDR60-PTSZ1-L-B-SS-SS-1 Single Faucet Refrigerated Draft Bar Cooler
Pro IconFree shipping
Hatco GRAL-24 24" W Aluminum Glo-Ray Infrared Strip Heater - 470 Watts
Yanco WD-509 9" W x " H x " D Brown Melamine Round Serving Tray
Chef Master 02100Y 16.75" L Jumbo Mr. Bar-B-Q Turning Tongs