Vollrath FC-4SH-42208-CO-IN 42" Copper Vein Powder Coat Aluminum Housing Stainless Steel Mounting Brackets with Adjustable Set Screw Low Profile Heat Strip - 208V 966W
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-42208-CO-IN
MPN:
FC-4SH-42208-CO-IN
Commercial design services
Engineered for reliable service, the vollrath FC-4SH-42208-CO-IN offers targeted strip warming with a 42" copper vein powder coat aluminum housing and stainless steel brackets for durability.
  • Remote control for precise temperature
  • Stainless steel brackets with set screw
  • NSF and cULus certified for compliance
  • 208V 966W power for consistent heat
  • Aluminum for corrosion resistance
  • 42" low-profile copper vein powder coat
Height1.86 (H)
Width42 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage966 Watts
ManufacturerVollrath
Amps4.6
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 42 1.86
Height1.86 (H)
Width42 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
MaterialAluminum
StyleSingle
Wattage966 Watts
ManufacturerVollrath
Amps4.6
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208v
Dimensions3.75 42 1.86
  • Strip Warmer
Related products
Hatco HL-72-2 72" W Strip Type Glo-Rite Display Light with Aluminum Housing and Toggle Switch -600 Watts