Vollrath FC-4SH-72120-CH-IN 72" Aluminum Chrome Powder Coat Single Unlighted Low Profile Heat Strip - 120 Volts
Shop all Vollrath Strip Warmer
SKU:
FC-4SH-72120-CH-IN
MPN:
FC-4SH-72120-CH-IN
Commercial design services
Vollrath FC-4SH-72120-CH-IN 72" aluminum chrome powder coat heat strip provides consistent hold with a low-profile design and 1659 Watts. Remote infinite control and CSA, NSF, and cULus certifications ensure reliable performance.
  • Low-profile design for tight spaces
  • CSA, NSF, and cULus certifications
  • Made in USA quality
  • 72" aluminum chrome powder coat housing
  • Remote control for precise temperature
  • 120V operation with 1659 Watts for heat
Height1.86 (H)
Width72 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
ManufacturerVollrath
Amps13.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 72 1.86
Height1.86 (H)
Width72 (W)
Depth3.75 (D)
ConstructionSingle
Control TypeRemote Infinite
ManufacturerVollrath
Amps13.8
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Dimensions3.75 72 1.86
  • Strip Warmer
Related products
Advance Tabco MS-2412 144" W x 24" D Stainless Steel Base 16 Gauge Work Table