Vollrath PO4-20814L-R 68" Electric Countertop Conveyor Pizza Oven with 14" Wide Belt - 5600W, 208V
Shop all Vollrath Conveyor Oven and Impinger Oven
SKU:
PO4-20814L-R
MPN:
PO4-20814L-R
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your pizza service with the Vollrath PO4-20814L-R Electric Countertop Conveyor Pizza Oven. This robust unit has a 14" wide belt and delivers consistent results with 5600W of power, ideal for high-demand environments.
  • NSF and CULUS certified for safety
  • NEMA 6-50P plug for easy installation
  • Made in USA for quality assurance
  • 5600W power for rapid heating
  • 14" wide belt for optimal cooking space
  • High-efficiency electric conveyor oven
Weight215 LBS
Height21 (H)
Width68 (W)
Depth18.88 (D)
Deck QtySingle Deck
MaterialStainless Steel & Aluminum
Oven Width60" - 80"
Power TypeElectric
ManufacturerVollrath
Amps27
Phase1-Ph
Voltage208v
Dimensions18.87 68 21
Weight215 LBS
Height21 (H)
Width68 (W)
Depth18.88 (D)
Deck QtySingle Deck
Oven Width60" - 80"
Power TypeElectric
ManufacturerVollrath
Amps27
Phase1-Ph
Voltage208v
Dimensions18.87 68 21
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Vollrath
Vollrath 52432-02 Super Pan V® Flexible Pan Lid, 1/3 size, 7-1/6"
Vollrath 9052420 Super Pan® 2/4 GN Food Pan, 2-1/2"
Vollrath PO6-20818 68" Electric Countertop Conveyor Pizza Oven with 18" Wide Belt - 6200W, 208V
Vollrath 97006 Utility Cart
VollRath H4008 Fry Pan
Vollrath 30622 Super Pan V® Food Pan, 1/6 size
VollRath 68640 Stock Pot
Vollrath 3204 Sauce Pot
Vollrath 48322 Panacea™ Chafer
Vollrath 47742 Sauce Pan, 10 quart capacity, 70-3/16"
VollRath 67614 Fry Pan
Vollrath 606N Redco® Wedgemaster™ Wedger
Vollrath VDBBM5P00 Food Carrier, Soft Material
Vollrath 7552382 Induction Table, solid maple table
Vollrath 52009 Spatula, Plastic, 11 quart capacity, 85-3/16"
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Conveyor Oven and Impinger Ovens
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven