Vollrath PO4-24018R-L Electric 68" W 18" Wide Right-to-Left Conveyor Belt Variable Speed Control Forced Convection Conveyor Pizza Oven - 240V 6200 Watts
Shop all Vollrath Conveyor Oven and Impinger Oven
SKU:
PO4-24018R-L
MPN:
PO4-24018R-L
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
Transform your pizza service with the Vollrath PO4-24018R-L Electric Conveyor Pizza Oven. This 68" unit has variable speed control and forced convection, ensuring consistent cooking and handling high volumes efficiently.
  • CSA certified for safety
  • NEMA 6-50P plug for installation
  • Compact design fits tight spaces
  • High-efficiency forced convection
  • Durable stainless steel and aluminum
  • Variable speed control for cooking
Weight240 LBS
Height21 (H)
Width68 (W)
Depth22.88 (D)
ConstructionStainless Steel & Aluminum
Deck QtySingle
Oven Width60" - 80"
ManufacturerVollrath
Amps26
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage240v
Power TypeElectric
Dimensions22.87 68 21
Weight240 LBS
Height21 (H)
Width68 (W)
Depth22.88 (D)
Deck QtySingle
Oven Width60" - 80"
ManufacturerVollrath
Amps26
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage240v
Power TypeElectric
Dimensions22.87 68 21
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Vollrath
Vollrath 52432-02 Super Pan V® Flexible Pan Lid, 1/3 size, 7-1/6"
Vollrath 9052420 Super Pan® 2/4 GN Food Pan, 2-1/2"
Vollrath PO6-20818 68" Electric Countertop Conveyor Pizza Oven with 18" Wide Belt - 6200W, 208V
Vollrath 97006 Utility Cart
VollRath H4008 Fry Pan
Vollrath 30622 Super Pan V® Food Pan, 1/6 size
VollRath 68640 Stock Pot
Vollrath 3204 Sauce Pot
Vollrath 48322 Panacea™ Chafer
Vollrath 47742 Sauce Pan, 10 quart capacity, 70-3/16"
VollRath 67614 Fry Pan
Vollrath 606N Redco® Wedgemaster™ Wedger
Vollrath VDBBM5P00 Food Carrier, Soft Material
Vollrath 7552382 Induction Table, solid maple table
Vollrath 52009 Spatula, Plastic, 11 quart capacity, 85-3/16"
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven
  • Conveyor Oven and Impinger Ovens
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Oven